Co zrobić, gdy w naszym mieszkaniu pojawiają się ogniska grzybów i pleśni?

Dry Service Group oferuje szybkie odgrzybianie zarażonych korozją biologiczną materiałów i powierzchni tj. mieszkań, domów, piwnic, budynków zabytkowych, szkół, przedszkoli, lokali usługowych itp. Wykonujemy odgrzybianie ścian, podłóg, murów, drewna i wierzby dachowej przy wykorzystywaniu certyfikowanych i bezpiecznych preparatów biobójczych.

Grzyby są wszechobecne w otoczeniu człowieka. W różnorodnych budynkach możemy napotkać porażenia grzybami pleśniowymi głównie na ścianach. W pomieszczeniach mieszkalnych grzyby pleśniowe rozwijają na tapetach, których pożywkę stanowi klej i w miejscach występowania mostków termicznych na ościeżach. Zabarwienie powierzchni ścian spowodowane jest zazwyczaj przez liczne zarodniki konidialne.

 

Do najczęściej spotykanych grzybów pleśniowych możemy zaliczyć: Penicillium, Aspergillus, Fusarium, Mucom, Candida, Graphium, Rhizopus, Stachybotrys, Alternaria, Cladosporium.

Siedliska grzybów możemy również spotkać na drewnie, które zostało nieodpowiednio zabezpieczone przed korozją biologiczną i przed ogniem. Często drewno jest zainfekowane przez grzyba domowego -Serpula lacrymans, który odżywia się z rozkładanego drewna powodując zmianę jego barwy, zapachu oraz gęstości. Efektem porażenia drewna jest zmiana barwy na brunatną, lekkość i kruchość. Grzyb ten występuje w stropach drewnianych, w elementach podłogowych i więźbie dachowej. Często dochodzi do zawilgocenia poddasza na skutek zalewania wodami opadowymi przez nieszczelności w pokryciu dachowym.

Jak rozpoznać zagrzybione mieszkanie?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zapach unoszący się w pomieszczeniu. Powietrze jest „ciężkie” i często czuć zapach stęchlizny. Często za taki efekt odpowiada brak dostatecznej cyrkulacji i wentylacji w pomieszczeniu, co idealnie ma wpływ na rozwój pleśni i grzybów w danym pomieszczeniu. Na ścianach, w ciemnych pomieszczeniach, gdzie słońce nie dochodzi i brak jest dostatecznej cyrkulacji pomieszczenia, duża wilgotność to zaczynają pojawiać się ogniska zarodników pleśni i grzybów.

Pleśni, które tworzą się na ścianach zazwyczaj możemy zobaczyć w różnorodnych kolorach: zielonych, czarnych, żółtych i rdzawych. Często są przyczyną odspajania powłok malarskich, tapet i tynków.

Wpływ grzybów i pleśni na organizm człowieka

Największe niebezpieczeństwo w budynkach mieszkalnych i usługowych stanowi występowanie grzybów i pleśni, które wytwarzają bardzo szkodliwe mykotoksyny dla zdrowia człowieka. Podrażniają układ oddechowy prowadząc do częstych zapaleń płuc, astmy oskrzelowej, alergii oraz infekcji. Metabolity pleśni mają ogromny związek z powstawaniem chorób nowotworowych np. chłonniak. Człowiek mykotoksyny wchłania do organizmu wraz z wdychanym powietrzem lub zarażonym pokarmem. Należy pamiętać, że im dłuższe przebywanie w budynkach mieszkalnych zarażonych korozją biologiczną tym większe ryzyko wystąpienia różnorodnych chorób.